Šibenski katalog

Kineska umjetna inteligencija pomela Chat GPT, DeepSeek izbrisao Ndiviji 500 milijardi $

 
Kineski inženjeri rekli su da im je potrebno samo oko 6 milijuna dolara sirove računalne snage za izgradnju njihovog novog sustava. To je oko 10 puta manje nego što je tehnološki div Meta potrošio na izgradnju svog najnovijeg A.I. tehnologija.

Iznenadna popularnost kineskog modela umjetne inteligencije pod nazivom DeepSeek srušila je dionice u ponedjeljak, pri čemu je kompozitni indeks Nasdaq usmjeren na tehnologiju pao 2,7 posto u jutarnjem trgovanju, piše Washington Post. Aplikacija Deep Seek skočila je odmah na vrh ‘najdownloadanijih’ u Apple Storeu, primjerice. 

Američki proizvođač čipova Nvidia pao je danas za više od 12 posto odmah na otvaranju njujorške burze. Microsoft je izgubio oko 3,5 posto, Meta Platforms je izgubio 1,6 posto, a Oracle je pao više od 7 posto, javlja Post. Do kraja dana Ndivia je bila u minusu 16 posto pa joj je vrijednost pala 500 milijardi dolara samo u jednom danu! Nezapamćen krah. To je ekvivalent gubitku cijele tržišne vrijednosti naftnog giganta Exxona ili kartičarske kompanije MasterCard. No, vrijednost Nvidije je i dalje vrtoglavih 2,9 bilijuna dolara. Samo Apple i Microsoft imaju veću tržišnu vrijednost od Nvidije, pišu 24sata odramatičnim zbivanjima na burzi.

 

Kineska tvrtka je izgradila jeftiniji, konkurentan chatbot s manje vrhunskih računalnih čipova od američkih velikana poput Googlea i OpenAI-a, pokazujući granice kontrole izvoza čipova, piše NY Times.

“Dan nakon Božića, mali kineski start-up DeepSeek predstavio je novi A.I. sustav koji bi mogao parirati mogućnostima vrhunskih chatbota tvrtki kao što su OpenAI i Google. Da je samo to, već bi bila prekretnica. Ali tim koji stoji iza sustava, nazvan DeepSeek-V3, opisao je još veći korak. U istraživačkom radu koji objašnjava kako su izgradili tehnologiju, inženjeri DeepSeeka rekli su da su koristili samo djelić visoko specijaliziranih računalnih čipova koje vode AI tvrtke na koje su se oslanjale da obuče svoje sustave”, piše NY Times. 

 

Ovi su čipovi u središtu napetog tehnološkog natjecanja između Sjedinjenih Država i Kine, navodi NY Times. Dok američka vlada radi na održavanju vodstva zemlje u globalnoj umjetnoj inteligenciji, pokušava ograničiti broj snažnih čipova, poput onih koje proizvodi tvrtka Nvidia iz Silicijske doline, koji se mogu prodati Kini i drugim konkurentima.

No izvedba modela DeepSeek postavlja pitanja o neželjenim posljedicama trgovinskih ograničenja američke vlade. Kontrole su natjerale istraživače u Kini da postanu kreativni sa širokim rasponom alata koji su besplatno dostupni na internetu.

“DeepSeek chatbot odgovarao je na pitanja, rješavao logičke probleme i pisao vlastite računalne programe sposobnije nego bilo što drugo na tržištu, prema referentnim testovima koje je proveo American A.I.”, piše NY Times. 

I stvorena je jeftino, izazivajući prevladavajuću ideju da samo najveće tvrtke tehnološke industrije – sve sa sjedištem u Sjedinjenim Državama – mogu priuštiti izradu najnaprednijeg AI-ja. sustava. Kineski inženjeri rekli su da im je potrebno samo oko 6 milijuna dolara sirove računalne snage za izgradnju njihovog novog sustava. To je oko 10 puta manje nego što je tehnološki div Meta potrošio na izgradnju svoje najnovije A.I. tehnologije.

 

OpenAI pokrenuo je procvat umjetne inteligencije 2022. s izdavanjem ChatGPT-a i mnogi su stručnjaci i investitori tad zaključili da se nijedna tvrtka ne može natjecati s vodećima na tržištu bez trošenja stotina milijuna dolara na specijalizirane čipove.

Vodeće američke tvrtke treniraju svoje chatbotove pomoću superračunala koja koriste čak 16 000 čipova, ako ne i više. Inženjeri DeepSeeka, s druge strane, rekli su da im treba samo oko 2000 specijaliziranih računalnih čipova od Nvidije.

Preneseno sa 24 sata.